Jak szybko można nauczyć się tanga? – dla początkujących

Czy wiecie, że 80% osób rozpoczynających naukę tanga rezygnuje z udziału w kursie już w pierwszych kilku tygodniach, miesiącach nauki? Po kilku, kilkunastu zajęciach?
Powody nie-taneczne są różne (brak czasu, zmiana pracy, przeziębienie, etc) i czasem faktycznie okazują się dość determinujące.
Ale główny i jedyny taneczny powód rezygnacji z kursu to brak postępów w nauce.

Naukowcy na podstawie wielu badań nad umysłem ludzkim wyliczyli, że podejmując się nauki nowej umiejętności (na przykład tanga) potrzebujemy statystycznie około 20 godzin regularnych ćwiczeń, by opanować podstawowy materiał. Te 20 godzin ćwiczeń nie sprawi, że będziemy płynnie i swobodnie poruszać się w wyuczonym materiale, ale najprawdopodobniej uda nam się w większości prób wykonać nauczone elementy w poprawny sposób. To tak jak po 20 godzinach kursu jazdy samochodem z instruktorem i 30 godzinach wykładów nie jesteśmy jeszcze dobrym kierowcą, ale potrafimy już jechać i w miarę poprawnie wykonać większość manewrów; po 20 godzinach zajęć ćwiczeń jogi znamy już w miarę podstawowe asany, umiemy je powtórzyć, choć nie zawsze panujemy nad naszym ciałem i oddechem, a efekty rozciągnięcia i uelastycznienia ciała dopiero nadejdą.

Z mojej 15 letniej praktyki nauczycielskiej wiem, że naprawdę skuteczną metodą nauki tanga od podstaw jest regularność i intensywność zajęć. Oznacza to, że jeżeli chcesz się nauczyć tańczyć podstawy tanga w rozsądnym okresie, warto ćwiczyć w początkowym okresie jak najczęściej. W pierwszym miesiącu najlepiej codziennie.
Plan tangowego tygodnia w Warszawie mógłby wyglądać następująco: dwa zajęcia grupowe, dwie practiki, dwie milongi (najpierw by patrzeć na tancerzy i oglądać jak tańczą, potem samemu brać udział w tańczeniu) i jedna lekcja indywidualna korygująca na koniec wszystkie zajęcia.
W innym wypadku gdy intensywność zajęć jest mniejsza lub gdy ktoś chodzi na kurs grupowy jedynie raz w tygodniu – na jakiekolwiek najmizerniejsze efekty trzeba będzie poczekać znacznie dłużej. Niestety rzadko kto ma taką cierpliwość.
Dlatego jeżeli naprawdę zależy wam na poznaniu podstaw tanga w rozsądnym czasie i nie frustrowaniu się mozolnymi postępami, zapamiętajcie moje słowa.