Warsztaty tanga – colgady i ruchy pozaosiowe weekend 12-13 czerwca

Zapraszamy na utra-ciekawe i wymagające zarazem warsztaty tanga argentyńskiego. Tematem zajęć będą colgady i ruchy pozaosiowe. Temat na poziomie średniozaawansowanym.
Prowadzenie zajęć: Jakub Milonga i Anna Końciak.

Na zajęciach będzie dużo pracy ciałem, zrozumienia co to znaczy być „w równowadze w osi” i co to znaczy być „w równowadze poza osią”. Dla wielu osób są to nowe lub trudne rzeczy. Celem ćwiczeń jest zrozumienie jak i osiągnięcie równowagi w osi oraz poza osią przy zachowaniu minimalnego wysiłku fizycznego ciała („bez wysiłkowo”). Jest to możliwe, jeżeli oboje partnerzy równoważą w ruchu tanecznym swoje przeciwstawne ruchy.
Aby harmonijnie równoważyć swoje ruchy potrzebujemy elastycznego, plastycznego poruszania swoim ciałem, aktywnych stóp i pionizacji całego ciała.
Dużo słów, z którymi pewnie mogliście zetknąć się na wcześniejszych zajęciach. na naszych warsztatach skupimy się na praktycznych ćwiczeniach.

Colgady to figury, które pojawiły się w tangu pod koniec lat 80tych, czyli dość dawno. Początkowo tańczono je w stylu zwanym tango nuevo; po początkowej fascynacji (głównie wśród młodych tancerzy tanga) styl tango nuevo tracił stopniowo swoich zwolenników z uwagi na przestrzenność ruchu tanecznego i jego dość wymagający charakter samego ruchu, zmuszający tancerzy do większego przygotowania technicznego niż w tango salon czy stylu milonguero. Ekspresja i charakter tego stylu kładł głównie nacisk na dynamikę i dużą rotacyjność ruchu, często kosztem emocjonalności i intymności objęcia, które w nuevo było często objęciem otwartym i zmiennym. Po dwóch dekadach nastąpił zwrot, topowi tancerze zrezygnowali w swoich pokazach z choreografii czy improwizacji tango nuevo na rzecz starszych stylów. Obecnie styl tango nuevo jest ruchem marginalnym.

Jednocześnie z rozwojem i zanikiem stylu nuevo następowało udane przenikanie techniki nuevo i jego rozwiązań ruchowych do stylu milonguero i tango salon. Obecnie wszystkie topowe pary i bardzo wielu tancerzy w swoim tańcu wykorzystują elementy tango nuevo jednak ściśle podporządkowane stylowi, w których dana para tańczy.
Wchłonięcie nowych elementów wpłynęło pozytywnie na rozwój starszych stylów tanga, dynamizując je i czyniąc bardziej atrakcyjnymi. Poza wspomnianymi figurami pozaosiowymi, zmieniły się też koncepcje samego objęcia ramion na bardziej elastyczne i „pracujące”, postawy ciała z aktywnego, mocno wysuniętego do przodu i sztywnego torsu na bardziej plastyczną i „przestrzenną” górną część ciała, z aktywnymi mięśniami pleców i rotacjami w niższej części brzucha. To pozytywnie wpłynęło na uziemnienie stóp i całego ciała tancerzy w podłodze, komplikując niestety jednocześnie i windując dość wysoko poziom tańca określany mianem zaawansowanego.

Skutkiem tego stało się to, że grupa osób, która intensywnie rozwijała swoje ruchowe umiejętności i świadomość ciała w tangu, bardzo mocno podniosła swój poziom zarządzania ciałem w tańcu, dyscypliny mięśniowej (kontrolowanego napinania i rozluźniania mięśni), pracy energią, trudno osiągalny w tańcu przez przeciętnych uczestników milong, czy osób po kilkumiesięcznym (rocznym) kursie, na którym uczy się głównie sekwencji, muzyczności i zasad milongowego poruszania.

Podsumowując, tango po swoim epizodzie nuevo, nabrało nowej jakości w swojej tradycyjnej formie i ruchu, co na pewno jest zjawiskiem pozytywnym. Osoby, które konsekwentnie rozwijały swoje umiejętności, z czasem opanowały nową technikę i z całą pewnością taniec z nimi jest atrakcyjny i przyjemny.

Na naszych warsztatach zajmiemy się głównie colgadami – zajęcia odbywać się będą w parach. Dużo uwagi poświęcimy ćwiczeniom ciała – postawy; objęciu (kluczowe w colgadach), rotacyjności, zarządzaniu energią i osiami; harmonizowaniu się w parze, rozumieniu się w parze. Zapraszamy na dwa dni warsztatów,
Zajęcia będą na poziomie średniozaawansowanym, ale zaczniemy od prostych ćwiczeń, które spokojnie mogą też wykonać osoby początkujące.

PLAN ZAJĘĆ
Sobota 12 czerwca
BLOK warsztatów cz I. 11:30 – 14:30.
Podstawowe ćwiczenia – postawa, rotacyjność, osie, objęcie, colgady
Niedziela 13 czerwca
BLOK warsztatów cz II. 14:00 – 17:00
Ćwiczenia zaawansowane – dynamiczne colgady, colgady obrotowe, wielokrotne.

Koszt:
2 DNI (6 godzin) – 280zł/ osoba
1 DZIEŃ (3 godziny) – 180zł/ osoba

Wpłaty prosimy kierować na konto bankowe Złotej Milongi.
Numer konta bankowego : 50 1020 1097 0000 7002 0244 2036
info: milonga@milonga.pl


3 czerwca 2021